Wikipedia

כותב תוכן בתשלום לויקיפדיה – הכרח בל יגונה

השנה התפרסמו לפחות שתי כתבות בעניין כתיבת ערכים בתשלום ויקיפדיה שצדו את עיני. הראשונה התפרסמה בחודש מרץ השנה; מדובר בכתבה נהדרת של יוגב כרמל מ-N12, שסקרה ברצינות את הנושא של כתיבת ערכים בתשלום בויקיפדיה, הביאה דעות בצורה מנומקת, סיפקה קצת רקע על ״מאחורי הקלעים״ של כתיבת ערכים באופן כללי, סיפקה ציטוטים ממקורות ועוד. 

לעומת זאת, הכתבה השניה שפורסמה ממש לאחרונה, היא כתבה בדה מרקר של עיתונאי בשם נתן ליבסון. ליבסון בחר בכותרת הפרובוקטיבית ״ערכים למכירה: כך פועלת תעשיית כותבי הצללים בוויקיפדיה״; יענו, גם אנשים מוכרים את הערכים שלהם, וגם השתמש במילה ״צללים״ כדי לָטַעַת איזה רושם שמדובר באיזה תעשייה אפלולית. בכותרת המשנה כתב ״מה זה אומר על מהימנות המידע המוצג בה (בויקיפדיה ע.כ)״. עם זאת, בכתבה עצמה לא ביסס ליבסון שום ביקורת ממשית נגד כתיבה של ערכים בויקיפדיה בעבור תשלום, ומלבד פרטים יבשים שכולם יכולים להשיג, בעצם לא נתן יותר מדי ערך לקוראים שלו, מלבד ראיון עם עורך תוכן בשם עובד כהן (אותו כבר ממילא ראיינו לכתבה ב-N12 כמה חודשים לפני כן). טוב נו, לא כולנו יכולים לכתוב בגופי התקשורת, אשר כידוע חפים לחלוטין מאינטרסים חיצוניים.

התחושה האישית שלי, אף על פי שאין לי ממש דרך להוכיח אותה, היא שעצם המניע והרצון לפרסם כתבות על התחום של עריכה בויקיפדיה בעבור תשלום, הייתה איזו תחושה מוקדמת של אותם עיתונאים כאילו ״יש כאן משהו שהוא לא בסדר״. עם זאת, לאחר שהם התחילו לעבוד על העניין, הם הבינו שבעצם כתיבת ערכים בתשלום היא לא דבר נורא כל כך, וקשה לבסס נגדה ביקורת אפקטיבית. אולי בעולם אידיאלי שבו אנשים היו אלטרואיסטים באמת, הייתה איזו הצדקה לעקם את האף נוכח התופעה. אולם בעולם המחורבן שבו אנחנו חיים, עריכה בתשלום בויקיפדיה היא לגמרי הרע במיעוטו.

הכל מוטה ממילא

ויקיפדיה היא הפרויקט הפילנתרופי הגדול בהיסטוריה. היא מאפשרת לאנשים מכל העולם לתרום לפרויקט איסוף הידע והחוכמה הגדול ביותר שאפשר היה להעלות על הדעת. האמת, מדובר באחד הדברים היפים שעשתה האנושות שאני יכול לחשוב עליהם. אולם גם כאשר אנשים כותבים ללא תשלום בויקיפדיה, מדוע אתם חושבים שהם עושים זאת? נכון, יש משהו כיפי בלכתוב בויקיפדיה וליצור ערך שנראה טוב מבחינת אסתטית, ואנשים אחרים ייצפו בו לנצח. זו הסיבה שאני כתבתי חלק מהערכים שכתבתי בויקיפדיה. 

אולם זו לגמרי לא הסיבה היחידה. בויקיפדיה יש המון נקודות חיכוך; אתם בכלל לא מתארים לעצמכם עד כמה. למשל, ערכים שיש בהם שמץ של מטען פוליטי מהווים כל הזמן זירת מחלוקת בין אנשים המחזיקים בהשקפות ימניות מול כאלו עם השקפות ליברליות. המניע של אותם אנשים הוא רצון להשפיע על סדר היום, ואולי אפילו על התודעה הציבורית. לא בכדי ארגנו בעבר נפתלי בנט ואיילת שקד, פרויקט הכשרת עורכים בויקיפדיה להטייה ימנית בתחילת דרכם הציבורית. כמו כן, דבר נוסף שקורה בויקיפדיה הוא שערכים מוטים על ידי בעלי עניין, ללא כל גילוי נאות מצידם, ככל שזה תורם באופן כזה או אחר לתחום העיסוק שלהם.

בסופו של יום, מלבד קבוצה לא גדולה של מכורים לדבר, רוב האנשים כותבים בויקיפדיה מתוך אינטרס כזה או אחר. מעבר לכך, אתם חושבים שויקיפד שמשקיע בערך כזה או אחר שמח כמישהו מוחק את העבודה שלו? גם מדובר באותה קבוצה של חסידי ויקיפדיה, גם שם יש לא מעט אגו ואינטרסים, אובססיה לנתוני עריכות מרשימים, יוקרה, מעמדות וכדומה. רוצה לומר, כאשר עסקינן בבני אדם, הטיות הן משהו שהוא פשוט בלתי נמנע. כאשר אנחנו ״שופטים״ את הפרקטיקה של כתיבת ערכים בתשלום, אנחנו בעצם חוטאים לאמת ביחס לטבע האדם. 

אני עצמי

מה אני יכול לעשות עבורכם? זו השאלה שממנה ראוי להתחיל בעיני. ובכן, אני יכול לייצר עבור האתר שלכם תכנים שיהיו יפים, מקצועיים ואפילו מעניינים. אני יכול אף להקים את האתר שלכם מאפס, ולשווק לכם ולעסק שלכם תדמית מקצועית ומושכת, שתציג אתכם באור הכי יפה שאפשר. אני אף חוטא בכתיבה פובלציסטית לא מעט, ואני יכול לכתוב עבורכם מאמרי דעה משלהבים, נאומים ואפילו משנה פוליטית סדורה. אתם מוזמנים לעיין באתר שלי ולראות דוגמאות כתיבה רבות, לכל מיני סוגים של כתיבה ויצירה. לפרטים נוספים, לחצו על ״צור קשר״ למעלה בתפריט.