כותבי תוכן מתוסכלים

האמנות הממוחשבת היא לא אמנות – היא הדבר שיוציא כותבי תוכן לפנסיה מוקדמת

בשבוע האחרון השתעשעתי מעט עם תוכנת DALL-E. למי שטרם נחשף לפלא הזה, אז מדובר בתוכנה המאפשרת הכנסת מלל לשורת פקודה, המהווה הוראה לתוכנה (פרומפטים) ליצירה של תמונות על פי בקשתנו. התמונות נוצרות על בסיס בינה מלאכותית המנסה להבין את הכוונה האמיתית שלנו בפקודה, תוך שהיא עושה שימוש במאגר אינסופי של תמונות שהתוכנה סרקה ברחבי הרשת. מה שמדהים ב-DALL-E היא היכולות המדהימות שלה להתקרב למה שביקשנו: רמת הפירוט והביצוע הן משהו שקשה להסביר; אפשר לבחור סגנון, להוסיף אלמנטים לפי בקשתנו, ולברוא יש מאין כמעט אינספור תרחישים.

אולם עוד זה מדבר וזה בא: לפני כמה שבועות נחשף ה-ChatGPT, שהוא ה-DALL-E של היצירות הכתובות: מבקשים מ-ChatGPT לכתוב לנו משהו, והוא פשוט עושה זאת: מכתיבת תסריטים שלמים לפרקים חדשים לסדרות מוכרות, ועד לתשובות טובות ממש לשאלות קשות יחסית. כמו DALL-E, כרגע ChatGPT עדיין מרגיש אלגוריתמי מאוד, אולם בעקבות למידת-המכונה שנעשית עם כל המשתמשים שמנסים אותה, לא רחוק הזמן בו זה ישתפר מאוד, כפי שראינו אפליקציות דומות משתפרות מאוד בטווחי זמן קצרים.

אבל רגע, מה עם חברת D-ID הישראלית, המאפשרת לכל אחד ליצור סרטוני דיפ-פייק (סליחה, AI גנרטיבי), בהם אתם מכניסים תמונות והוראות, והתוכנה יוצרת עבורכם סרט שלם יש מאין: יוצרת תסריט, הדמיות, תמונות, וידאו וקריינות. בעצם זה כל התחום של ה-AI הגנרטיבי במקום אחד. מושלם, לא?

אמנות עד שנמות

כשאני הייתי קטן רציתי להיות עורך דין; או רופא; או צב נינג’ה. כל מיני חלומות היו לי, ואף על פי שבסוף נהייתי עורך דין, זו לא הייתה הגשמת חלום, אלא יותר החלום ושברו. עברתי לא מעט חרא עד שנכנסתי לתחום של כתיבת תוכן. עם זאת, לא חלמתי להיות כותב תוכן, גם כי מי יחלום על כזה דבר, וגם כי המקצוע הזה לא היה קיים בכלל כשהייתי ילד (בקושי היה אינטרנט, אז לשם מה צריך תוכן באינטרנט?). כתיבה תמיד הייתה קיימת כמובן, ובמובן מסוים תמיד כתבתי, אולם כשאני גדלתי כתיבה הייתה לדברים נעלים כמו ספרות, עיתונות ושירה. היום אין שירה, כמעט אין ספרות, וכמובן שאין עיתונות (שהרי זו נהרסה כליל בעולם של רופרט מרדוק, רשתות חברתיות, פייק ניוז ובנימין נתניהו). 

ולמה אני מספר לכם את זה? משתי סיבות. הראשונה היא שלא משנה עד כמה ה-AI הגנרטיבי ישתפר, אמנות זו לא. מדוע? משום שאמנות היא דבר הקשור אינהרנטית להיותנו אנושיים. אמנות היא לא רק התוצר אלא ביטוי לרגשות שנבעו בכנות מתוך האדם היוצר. גם אם תוכנה כזאת או אחרת תיצור תמונה או אפילו סרט באורך מלא שיהיו טובים יותר ממה שהאנושות הצנועה יכולה לייצר בעצמה, היא לעולם לא תוכל לברוא יש מאין נשמה. 

אולם הסיבה השנייה היא שעם כל הכבוד לרומנטיקה ולכבוד למלאכות המחוברות לנפשו של אדם, זה לא ממש משנה: המקצוע של כתיבת תוכן הוא אמנם חדש יחסית, אבל הוא לא יאריך ימים. מדוע? משום שכאשר לקוחות מזמינים תוכן מכותבי תוכן, הם לא מחפשים אמנות. הם די מחפשים את מה ש-ChatGPT מייצרת היום, או שתהיה מסוגלת לייצר תוך שנים בודדות. וזו חברים, מחשבה לא פשוטה להתמודד איתה.

במובן מסוים, טכנולוגיה מאיימת להפוך את כולנו לברי תחליף. זה לא רק נהיגה שהיא פחות או יותר המעסיק הגדול בעולם, שצפויה להיעלם תוך שני עשורים. גם חלק לא קטן מן העבודה של עורכי דין, רופאים וטייסים. אפילו מתכנתים, אולי אפילו מתכנתים שכתבו את DALL-E. אם בעבר טכנולוגיה החליפה בעיקר מלאכות פשוטות כגון עבודות בפס ייצור, ייעלה מלאכות חקלאיות וכדומה, כיום הטכנולוגיה יכולה להחליף גם עבודות הדורשות מיומנות אמיתית. 

אני לא מאמין שהטכנולוגיה תשתפר עד כדי כך שהיא תשחרר את האוכלוסייה מן הצורך לעבוד, או לחילופין שאם רק נצבור עוד ועוד מיומנויות נהיה מוכנים לעידן החדש. אין כאן שום מסר, שום עצה, שום פתרון אפשרי. רק חרדה.

אני עצמי

מה אני יכול לעשות עבורכם? זו השאלה שממנה ראוי להתחיל בעיני. ובכן, אני יכול לייצר עבור האתר שלכם תכנים שיהיו יפים, מקצועיים ואפילו מעניינים. אני יכול אף להקים את האתר שלכם מאפס, ולשווק לכם ולעסק שלכם תדמית מקצועית ומושכת, שתציג אתכם באור הכי יפה שאפשר. אני אף חוטא בכתיבה פובלציסטית לא מעט, ואני יכול לכתוב עבורכם מאמרי דעה משלהבים, נאומים ואפילו משנה פוליטית סדורה. אתם מוזמנים לעיין באתר שלי ולראות דוגמאות כתיבה רבות, לכל מיני סוגים של כתיבה ויצירה. לפרטים נוספים, לחצו על ״צור קשר״ למעלה בתפריט.